Уреждане на вещни права
Начинът на изграждане на съоръженията се посочва в Договора за присъединяване от електроразпределителното дружество. Важно е клиентът да уреди всички въпроси, свързани с вещните права, преди да пристъпи към фактическото изграждане и присъединяване на съоръженията.
Вещното право представлява субективната призната и гарантирана от Закона възможност на едно лице да упражнява въздействие /власт/ върху определена вещ – движима или недвижима. Вещните права биват два вида: пълни /правото на собственост върху една вещ/ и ограничени /право на строеж, право на пристрояване и надстрояване, сервитути/.
След сключване на Договор за присъединяване има няколко варианта за изграждане на съоръженията:
- ЕРМ Запад проектира и изгражда съоръженията за присъединяване (чл. 21, ал.4 от Наредба за присъединяване)
- Клиентът проектира и снабдява с разрешение за строеж на съоръженията по присъединяване, а ЕРМ Запад ги изгражда (чл. 21, ал.5 и чл.21, ал.4 от Наредба за присъединяване)
- Клиентът проектира и изгражда съоръженията по присъединяването (чл. 21, ал.5 от Наредбата за присъединяване)
Независимо какъв е договореният вариант за изграждане и проектиране на съоръженията, e необходимо в съответствие с чл. 62 от Закона за енергетиката клиентът да уреди вещните права преди издаването на Разрешително за строеж на съоръженията по присъединяване. В зависимост от вида съоръжения, които ще бъдат изграждани за присъединяването се учредява право на строеж и / или сервитутни права. Процесът включва следните етапи:
1. Клиентът подава Заявление за сключване на договор за придобиване на вещни права в Търговски център на ЕРМ Запад.
Необходими документи за учредяване право на строеж:
- За юридически лица – копие от удостоверение за вписване в търговския регистър на Агенция по вписванията или за актуално състояние
- За физически лица – копие от документ за самоличност на всички собственици
- Договор за присъединяване с ЕРМ Запад – окончателен
- Данъчна оценка по чл.264, ал.1 от ДОПК на правото на строеж за обекта (за енергийното съоръжение)
- Документи, удостоверяващи право на собственост върху земята или право на строеж за ТП (нотариален акт и/или друго)
- Актуална скица от съответната община към датата на подаване на документите, а за район с одобрена кадастрална карта и регистри от съответната Служба по геодезия, картография и кадастър (СГКК)
- Виза за проучване и проектиране за ТП /съгласувана със съответния електроразпределетелен район/
- Съгласуван пълен инвестиционен проект, вкл. част „Архитектурна“ и „Конструктивна“ и обяснителни записки за ТП
- Удостоверение за тежести от Агенция по вписванията (АВ) за земята
Необходими документи за учредяване на сервитутни права:
- За юридически лица – копие от удостоверение за актуално състояние;
- За физически лица – копие от документ за самоличност на всички собственици;
- Договор за присъединяване с ЕРМ Запад – окончателен;
- Удостоверение за данъчна оценка по чл.264, ал.1 от ДОПК за правото на ползване/ прокарване /преминаване за площ, определена при спазване на минималните размери на сервитутните ивици на енергийните обекти по Наредба №16;
- Документ, удостоверяващ правото на собственост върху земята (нотариален акт и/или друго);
- Актуална скица на имота към датата на подаване на документите от съответната община, а за райони с одобрена кадастрална карта и регистри от съответната Служба по геодезия, картография и кадастър (СГКК);
- Специализирана схема на електропровода към действащия устройствен план с нанесени сервитутни ивици, определени по Приложение №1 от Наредба №16 от 09.06.2004г. за сервитутите на енергийните обекти;
- Удостоверение за вписвания, отбелязвания и заличавания по партидата на имота от Агенция по вписванията;
2. ЕРМ Запад разглежда заявлението в срок до 30 дни и изпраща на клиента писмо във връзка с готовността за извършване на сделката пред Нотариус. В случай на нередовности по документацията клиентът получава уведомление с указания за отстраняването им.
3. Управителният съвет упълномощава представител на ЕРМ Запад и с клиента се уточняват конкретен ден и час за извършване на нотариалната сделка. След вписването на Нотариалния акт клиентът получава от Нотариуса своя екземпляр.